1.Rugby Club Slovan Bratislava > Zlín - Slovan 21:24 (0:3)

Zlín - Slovan 21:24 (0:3)

31.5.2011

HEURÉÉÉÉKA, přátelé šišatého míče. Konečně nastal onen kýžený okamžik a slovanisté, potažmo „belasá šlachta“, si odváží první vítězství ze souperovy půdy v I. české lize KB. Toto historicky první vítězství, si odváží ze Zlína, kde po velmi dobrém výkonu porazili domácí RC Zlín v poměru 21 : 24 s poločasem  0 : 3.

Další zajímavostí tohoto klání bylo to, že se hrálo, jako první utkání na starém stadionu, který prodělal téměř roční rekonstrukci. Takže se hráčům Slovanu podařil husarský kousek a při tomto neoficiálním otevírání stadionu, porazili domácí hráče. Utkání jako hlavní rozhodčí, rozhodoval Miloš Wognitsch z Vyškova.

Utkání zahajovali výkopem domácí a po předhozu hostí, hra pokračovala mlýnem. Už v 2 minutě utkání, měli ve svém obranném území první trestný kop hosté. Následoval dlouhý odkop v provedení útokové spojky M. Kučery. Ten přenesl hru dlouhým a přesným kopem, do dvaadvacítky soupeře, kde se pokračovalo autem. Vyhraným autem se dostali hosté do trvalejšího tlaku a nebýt houževnaté obrany domácích, pohnulo by se skóre ve prospěch hostí hned v úvodu. Nicméně, první body nedaly na sebe dlouho čekat a za hrabání v rucku, nařídil rozhodčí trestný kop proti domácím. Kučera suverénně proměnil a v 6 minutě bylo skóre 0 :3 pro Slovan. Téměř v zápětí, se dostal Slovan opět do obraného území domácích a ti byli neustálým tlakem, nuceni k chybám a opětným trestným kopům. Ty následovali v 7 minutě, 23, 33 a 40 minutě. Bohužel stálo v těchto okamžicích štěstí na straně domácích, protože jeden trestný kop skončil na tyčce a druhé dva nedoletěli jen těsně. Nesmíme ještě zapomenout na drop, který také skončil na tyčce a tak byl Kučera na kopy v prvním poločase velmi vytížený. Byl to však výsledek tlaku celého mužstva a nebýt několika předhozů a tří trestných kopů ve prospěch domácích, dostali by se svým herním pojetím do obranného území hostí velmi sporadicky.

Druhý poločas začal pod taktovkou domácích, kteří k výborné obraně, provedli změnu v taktice a začali prorážet obranu hostí individuálně. Tato taktika se jim začala dařit a tak dostali Slovan pod tlak a již v 48 minutě pokládali s prokopem první body. Stav byl 7 : 3 a domácí drtivým tlakem získávali územní převahu bez ohledu na prohrané mlýny i auty. Hosté museli při skládkách zdvojovat bránící hráče a tak docházelo k přečíslování obrany. Tento styl hry opět gradoval v 59 minutě a stav se zastavil na 14 : 3 ve prospěch domácích.

Tlak domácích se stále stupňoval, docházelo velmi často k osobním soubojům a posléze i k potyčkám. Utkání bylo velmi rychlé a tvrdé, na hranici únosnosti pravidel. V osobních soubojích, co do nečistoty hry, měli navrch domácí a získávali míče, které by za jiných okolností nemohli získat. Hosté měli s tímto způsobem hry velké problémy. Hlavní rozhodčí musel několikrát napomínat hráče na obou stranách a až téměř ke konci utkání dostal domácí hráč pouze žlutou kartu i přesto, že byl několikrát napomínán.

Hosté byli pod neustálým tlakem domácích a chtě - nechtě dělali herní i pravidlové chyby. Po jednom z překopů domácích, chytil míč hráč hostí ve vlastní dvaadvacítce. Špatně odhadl situaci a místo odkopu volil přihrávku, do které vběhl soupeř a nikým neatakován, doběhl do brankoviště. S prokopem se skóre zastavilo v 71 minutě na 21 : 3.

Utkání se zdálo být rozhodnuté, ale do slovanistů vjela žízeň po míči a spustili neuvěřitelný kolotoč. Domácí skutečně výborně bránili, ale hostím se i přesto v zápětí podařilo skórovat v 73 minutě, po kolektivní akci roje na 21 : 10. Tuto nepoloženou pětku posoudil rozhodčí za neregulérním způsobem zastavenou a tak byla posouzena jako trestná a posunuta pod branku. Hra roje hostí začala postrádat individuální přístup hráčů a vítězilo kolektivnější pojetí hry. S tímto si zase nevěděla rady obrana domácích. Ta sázela na osobní obranu, která však s přihrávkami hostí neměla takovou účinnost. A tak po žluté kartě a několikerém střídání domácích, zaznamenali hosté v 80 minutě další body na 21 : 17.

Z důvodu častého oboustranného ošetřování hráčů, nastavil rozhodčí 3 minuty. V těchto okamžicích už měli míč útočníci hostí. Tentokrát nevolili zisk území překopem či kopnutým míče do autu a hráli výhradně rukama. Překvapená obrana domácích, naučená na prorážení, musela najednou více běhat a přemýšlet. A tak se zrodilo překvapení v 82 minutě, kdy po krásné spolupráci roje s útokem pokládal Antoan vítězné body a skóre zvýšil Kučera prokopem na 21 : 24. Ještě však zbývala minuta a té využili domácí do maxima a získali na 10 metrové čáře hostí trestný kop. Napětí se dalo krájet a domácí kopáč minul jen těsně. Hra ještě chvilku pokračovala, ale na skóre se již nic nezměnilo.

Ještě bych chtěl tímto klukům ze Slovanu poděkovat za předvedenou hru a pogratulovat k vítězství, na které se nadřeli skutečně všichni i s náhradníky, kteří skočili do hry, doslova po hlavě. Současně bych vyzdvihl i jejich dobrou kázeň, že se nenechali vyprovokovat k nečisté hře. Pánové díky za předvedený výkon a budu se těšit, že se opět zadaří a čím častěji - tím lépe.

Dosažené body: Kučera trestný kop – 3 body, kop po pětce 3 x po 2 bodech, Puha – 2 x 5 bodů (z toho donesený míč - jedna trestná pětka), Valade – 1 x 5 bodů.

Sestava: Orlický, Klimiashvili, Mihálik, Mihalka, Véreš, McArdle, Gigi, Rabara, Puha, Kučera, Valade, Bačík, Janžo, Nezić, Kubala. Náhradníci: Mihalik, Martin, Mišo