1.Rugby Club Slovan Bratislava > Slovan - Prelouč očami trénera Jíšu

Slovan - Prelouč očami trénera Jíšu

27.11.2012

Na závěr podzimní části 1. ligy ragby, hostil RC Slovan Bratislava hráče RC Přelouč dne 24.11.2012. Jednalo se o odložené utkání, které se tentokrát odehrálo za příznivého počasí v Bratislavě Čunovo.

Vynikající diváckou kulisu pro obě mužstva zajistila družstva žen, která předehrála sedmičkové přátelské utkání s lichotivým výsledkem 15 : 12 ve prospěch hráček Slovanu. Domácí hráčky výborným výkonem porazily jedno z předních českých extraligových družstev, které navíc dominuje v popředí tabulky. Bohužel však mužská část Slovanu nenásledovala výkon svých kolegyň a prohráli poměrem 3:30 s poločasem 3:10.

Oboustranně bojovné utkání, chvílemi na hranici pravidlové únosnosti. Toto je první a poslední okamžik, kdy mohu vyzdvihnout výkon hráčů Slovanu. Utkání mohlo skončit daleko větším bodovým rozdílem, kdyby však hosté využili více trestných kopů a kopů po pětce. Trestných kopů bylo v prvním poločase 8 a z toho 6 na polovině domácích, přičemž hráč Přelouče kopl pouze první ve 4 minutě a srovnal tímto kopem skóre na 3 : 3 a kupodivu prokopl i poslední trestný kop v 85 minutě utkání.

Opomenuli bojovnost belasích, tak mohu toto utkání hodnotit jako velmi neuspokojivé a to prosím nejen z pohledu trenéra, ale především z pohledu diváků, kteří přišli v hojném počtu povzbudit své hráče, ale odměnou jim byla prohra. Svým výkonem jen domácí potvrdili špatnou podzimní formu.

Půjdu-li do hlubší analýzy, musím především odsoudit výkon rojníků jako celku. Ano, v osobním nasazení dávali do hry srdce, ale to se bohužel do brankoviště nepokládá. Jako již v mnoha utkáních nevyužili domácí počáteční drtivý nápor. V prvních 15ti minutách doslova přibili hráče Přelouče k brankové čáře, ale bez valného efektu. Patnácti minutový nápor nelze zhodnotit pouhými třemi body z trestného kopu v 2 minutě. Nehledě na herní neukázněnost, protože hned z výkopu následoval trestný kop hostí a nerozhodný stav 3 : 3 po takovém tlaku je velká psychická zátěž. Nelze vyhrát žádné utkání bez toho, aby některý z hráčů vzal na svá bedra zodpovědnost a s míčem šel kupředu s tím, že nejen rozhodne utkání, ale strhne svým příkladem i ostatní hráče. Namísto tohoto si však domácí dávají přednost z obavy, že by něco mohli pokazit. S tímto přístupem se však ragbyová utkání nedají vyhrát.

Dle mého názoru by měla diktovat hru třetí řada, nikoli hráči 1 řady. Útokovka může zastavovat rojníka pouze ve výjimečných případech, ale nesmí se z toho stát pravidlo. A kdo z hráčů by měl zastavit rojníka, než rojník. Nelze jinak, než si položit otázku: „Kdepak byla naše třetí řada?“. Pardon, byla. V zápisu.

Stejně jako moment, kdy se rozehraje míč na útok. Nepřipravený a v nouzi, nikoli v okamžiku, kdy má být útočná hra stabilizovaná rojníky a do útoku jít přihrávka s vyčištěným polem od číhajících bránících rojníků. Útočníci pak skutečně nemají prostor na nic, natož např. na přesný cílený kop a o nějakém herním signálu už nelze ani uvažovat. A když už se míč kopl, postrádal nejen výšku na doběhnutí, ale i přesnost a mnohdy padal přímo do autu. I když zase na straně druhé, jen o pár centimetrů.

Po poločase 3 : 10 ve prospěch hostí, jsem předpokládal, že ubudou síly hostím, protože vystřídali za Přelouč hráči vyšší věkové kategorie, oproti podstatně mladším a ztepilým hráčům Slovanu s velkým nepoměrem fyzických sil. Ovšem skutečnost byla taková, že si v mlýnech dělali hosté s domácími hráči doslova, co chtěli. Natočení a přetlačení mlýnu bez toho, kdo byla vhazující strana. A když už domácí vyhráli míč, tak jej nedokázali míč z mlýna vydolovat a včas rozehrát a pokud ano, tak neměla útokovka čas s míčem cokoli vymyslet, protože na naši útokovku vybíhali navíc i rváčci. Nepochopitelný je ovšem pro mne fakt, že se ve druhém poločase střídali do našeho roje čerství hráči, ale naprosto bez efektu.

Ještě jsem se nezmínil o autech. Tyto dokázali vyhrát domácí bez problémů a nejen vlastní vhazování. Brali i míče hostím. Následně však z těchto autů nedokázali vytěžit ani to minimum. Tlačené mauly z autu končili katastrofálně. Jednoduchá obrana byla, stočení ze směru postupu útočícího mužstva k autu. Tím došlo k tomu, že skloněné hlavy domácích neodhadly změnu směru a tak tlačený maul končil nikoli v brankovišti soupeře, ale u autu.

Je potřeba se včas zamyslet na současném herním projevu domácích hráčů a vyvodit z toho patřičný závěr s výhledem na herní nápravu. Zimní příprava by se měla na jaře projevit a napravit tak zanedbanou reputaci a vrátit českým klubům obavu z toho, že s RC Slovanem Bratislava se nevyhrává lehce.