5.12.2008
Velšské křídlo Shane Williams byl vybrán za hráče roku 2008 v pravidelné anketě IRB. Cenu, kterou IRB uděluje společně s leteckou společností Emirates Airlines. Cenu převzal na slavnostním večeru v klubu Old Billingsgate v srdci Londýna v neděli večer z rukou loňského vítěze Jihoafričana Bryana Habany.
Jednatřicetiletého hráče zdobí šest pětek položených během letošního ročníku Poháru šesti zemí a je prvním Velšanem, který kdy prestižní ocenění IRB obdržel. Cenu pro hráče roku získal v konkurenci dalších navržených: novozélandské útokovky Dana Cartera, svého týmového kolegy vazače Ryana Jonese, skotské mlýnovky Mike Blaira a kapitána italského národního týmu Sergio Parisse.
“Je to neuvěřitelné, ani v nejdivočejších snech, když jsem začal hrát ragby v Amman Valley, jsem nepomyslel, že bych mohl být světovým hráčem roku. Navíc, když jsem začínal se sportem, byla to pro mne záliba, vůbec jsem nevěděl tyto věci existují,” řekl novinářům držitel letošní ceny, „jsem pochopitelně šťastný. Jen být v užším výběru vedle takových proslavených jmen jako můj kolega kapitán Walesu a Ospreys Ryan a Dan, Sergio a Mike, pro mne hodně znamená.”
Na slavnostním večeru bylo uděleno celkem 12 výročních cen a do Síně slávy IRB pak byl uveden tým NZ z roku 1888 složený z domorodých obyvatel a jeho kapitán Joe Warbrick, skotský klub Melrose RFC s jeho 125 letou tradicí sedmičkového ragby a zakladatel sedmičkového ragby Ned Haig, legenda Irských a Britských lvů Dr.Jack Kyle, velký argentinský hráč Hugo Porta a Philippe Sella se 111 starty za francouzskou reprezentaci.
Vítěze jednotlivých kategorií vybírala porota složená z vynikajících hráčů nedávné minulosti a předsedal jí John Eales (Austrálie, 1991-2001) dalšími členy poroty byli Will Greenwood (Anglie, 1997-2004), Gavin Hastings (Skotsko, 1986-1995), Francois Pienaar (Jižní Afrika, 1993-1996), Paul Wallace (Irsko, 1995-2002), Scott Quinnell (Wales, 1993-2002), Agustin Pichot (Aregentina, 1995-2007), Tana Umaga (Nový Zéland, 1997-2005), Raphel Ibanez (Francie, 1996-2007).
Týmem roku jsou All Blacks
Týmem roku 2008
byl vyhodnocen Nový Zéland a trenérem roku Graham Henry, který má
největší zásluhu na tom, že All Blacks po velkém zklamání na
mistrovství světa 2007 dnes vedou světové pořadí po výhře v Tri
Nations a výhře ve dvanácti ze 14 utkání.
Očekává se, že na turné na severní polokouli získají tzv.Grand Slam – tedy vítězství ve všech utkáních, k tomu jim chybí už jen vyhrát tuto sobtu v Twickenhamu nad Anglií. „Je to satisfakce za předchozí neúspěch, po mistrovství světa odešlo 15 hráčů a je ohromné mít tým relativně mladý a nezkušený a přesto vítězit,” komentoval dvojnásobné ocenění Graham Henry.
Novozélanďané ovšem pobrali i další ocenění – juniorem roku 2008 je Luke Braid, tato cena je nová a odráží první úspěšné mistrovství světa U20 v letošním roce, konkurenty Luke Braida byli jeho týmový kolega Chris Smith a Angličan Joe Simpson. Dalším oceněným Novozélanďanem je D.J.Forbes, kapitán novozélandského sedmičkového týmu, který dostal cenu Hráč roku IRB 7s. Forbes dosáhl 130 bodů v letošní Světové sérii a Novozélanďané vyhráli po osmé v devíti letech.
Další vítězové
Mezinárodní asociace
profesionálních hráčů IRPA ocenila speciální cenou kapitána
argentinského národního týmu Augustina Pichota, je to uznání jeho
zásluh za výrazný vzestup Argentiny mezi světovou špičku v
posledním desetiletí. IRPA ocenila Briana O’Driscolla za pětku roku
v červnovém utkání Austrálie vs Irsko.
Osobností roku mezi ženami byla jmenována nositelka Řádu Britského impéria (OBE) Carol Isherwood, jedna ze zakládajících členek RFUW a jeho první sekretářka. Carol Isherwoodová má za sebou řadu funkcí, mj. byla kapitánkou týmu Velké Británie. Ocenění obdržela za podíl na globálním rozvoji ženského ragby.
Cena rozhodčích za významnou službu byla udělena jihoafrickému
rozhodčímu (finálové zápasy na mistrovství světa 1999 a 2003) a
manažérovi rozhodčích Andre Watsonovi.
Cenu Vernona Pugha za významné služby pro ragby dostal bývalý
australský internacionál sir Nicolas Shehadie OBE, cenu Duch Ragby
obdržela Roelien Mullerová a Patrick Cotter, organizátoři Phuket
10s, kteří založili charitativní fond pro sirotky po obětech
tsunami z roku 2004. Rozvojová cena byla udělena organizaci Tag
Rugby Development Trust, která každoročně seznamuje tisíce dětí s
bezkontaktní formou ragby v Africe a Indii a Martinu
Hansfordovi.
převzato z havirov.rugby-cz.com