Jste zde: Domácí stránka |
1.Rugby Club Slovan Bratislava > Hodnotenie jesennej časti sezóny trénerom mužov

Hodnotenie jesennej časti sezóny trénerom mužov

9.12.2016

Hodnotenie jesennej časti sezóny trénerom mužov

Po ukončení spolupráce v RC Brno-Bystrc jsem se velmi rychle na začátku sezony dohodl s vedením 1.RC Slovan Bratislava a s radostí jsem převzal vedení týmu mužů.

 

Dostatečná vyspělost týmu mně umožnila být trenérem-stratégem a dirigentem mužstva a odklonit se od pozice trenéra-učitele rugby. Vzhledem ke znalosti většiny kádru i hry Slovanu nebylo těžké a ani časově náročné identifikovat silné stránky i slabiny týmu a zvolit tréningovou i herní strategii pro zlepšení do budoucnosti. Silnou stránkou většiny hráčů je fyzická dispozice a obrana jeden na jednoho. Proto jsme se této činnosti věnovali nejméně a „pouze“ jsme mírně pozměnili, vzhledem k trendům v rugby a taky soupeřům, obranu týmu a její organizaci ve hře. Jedná se o redukci obrany dlouhých kopů o jednoho hráče a hlavně zlepšení pohybu celého bloku v obraně zjednodušením, tak abychom omezili vliv zkušeností a způsobu hry jednotlivých hráčů. Dlouhodobou slabinou Slovanu byly časté technické chyby, z toho plynoucí neplynulost hry v útoku a nedostatečný tlak na obranu soupeře. Z těchto důvodů jsme většinu tréninků věnovali pohyb při útočení s míčem i bez něj, časté nahrávky a automatizaci pohybu bez míče. Navíc tyto činnosti jsou nutné a jejich zvládnutí vede ke zlepšení i při sedmičkovém rugby, které tvoří větší podíl na činnosti týmu než například v Česku. Zároveň je to příprava na zlepšení obrany soupeřů v budoucnosti, kterou pomáhá překonávat využití nepokrytých hráčů z tzv. 2.vlny.

Správnost strategie se projevila hned v prvním(bohužel i posledním!) podzimním soutěžním utkání s RC Trnava. Naše výrazně zlepšená útočná hra držela soupeře téměř 60 minut v permanentní defenzivě a vedla k vybudování značného bodového náskoku. To nám v poslední čtvrtině zápasu umožnilo vyslat na hřiště i méně zkušené spoluhráče a i přes pokles tempa i organizace hry jsme dosáhli výborného výsledku. Dalším soutěžním utkáním měl být prestižní souboj s týmem Košic, který se bohužel neodehrál, což považuji za velmi negativní moment jinak vydařeného podzimu. Posledním(pouze druhým!) utkáním bylo přátelské utkání s RC Donau „B“, kde už jsme nenastoupili v nejsilnější sestavě. I přes místy dobrou a bojovnou hru jsme trpěli nesehraností a individuálními chybami. Dobrá agresivní a rychlá obrana soupeře ukázala nutnost modernizace naší hry, tak abychom i pod takovým tlakem uměli postupovat vpřed  a překvapovat soupeře. 

Co se týče rugby 7s, tak tam podával Slovan stabilní výkony, na jejichž kvalitu měla vždy největší vliv sestava, která se sešla. Důkazem je i nadále vedoucí místo ve slovenské dlouhodobé soutěži nebo například 5.místo na velmi dobře obsazeném turnaji v Brně-Bystrci.

Každopádně jsem přesvědčen, že jdeme správnou cestou a na projevu hráčů a mužstva lze zlepšování vidět. Chci všem hráčům poděkovat za přístup, ochotu se učit, pracovat na sobě a aplikovat nové věci. Není to vždy v mužských týmech pravidlem. Moc se těším na jaro, další práci a také další vítězná utkání!

 

Děkuji

Jirka „Havran“ Vrána – trenér

 

P.S. Ještě chci poděkovat spoluhráčům, že jsem byl i přes pokročilý věk a už ne 100%-ní výkony, bez protestů vpuštěn na hřiště ;-)